Миодраг П. Томић (Страгари 17.мај 1888 — Чикаго 1962 ) је један из прве групе од 3 официра и 3 подофицира српске војске који су школовани у Француској за пилота 1912. године. Он је српски пилот са највише ваздушних победа у Првом светском рату.
Биографија

Радна биографија
После завршене подофицирске школе Миодраг Томић је распоређен у пешадију, а захваљујући свом раду, залагању у служби, стасу и спортским активностима прекомандован је у Краљеву гарду.
Балкански ратови
Када је почетком 1912. године Министарство војно расписало конкурс за слање 3 официра и 3 подофицира на школовање у Француску ради изучавања пилотаже, млади наредник Томић се пријавио на овај конкурс. На конкурс се пријавило доста кандидата, а селекција је била ригорозна, само здравствено стање кандидата је проверавала тростепена лекарска комисија. У првој групи одабраних кандидата је био и наредник Миодраг Томић.
Школовање за пилота се тада у Француској обављало у две пилотске школе у Етампу. Једна школа је била школа А. Фармана, а друга Л. Блериоа. Обојица су били пројектанти и произвођачи и тада предњачили у производњи авиона у свету. Разлика у школовању пилота у ове две школе је била у томе што се у Фармановој школи питомци обучавали у авионима двоседима са дуплим командама уз присуство инструктора, док се у Блериовој школи обука вршила на авионим једноседима без инструктора што је било знатно теже за ученике.
Наредник М. Томић је био уписан у Блериову школу 5. 5. 1912. године и после теоријске наставе почео да вежба прво на земљи, а затим и да лети. У августу месецу исте године је положио пилотски испит а 1. 10. 1912. и добио диплому заведену под бројем 1026.

Први борбени летови српске авијатике као и наредника М. Томића обављени су у марту месецу 1913. године изнад опседнутог Скадра у коме се Есад паша одупирао опсади Црногораца. Српска војска је као помоћ Црногорцима упутила помоћ у артиљерији и авионима. На Скадар су упућена три авиона „Депердисен“, „Блерио“ и „Фарман“ а пилоти су били: Французи Годфроа и Броден, Рус Кирштајн, а од српских пилота су били Илић, Станковић, Томић, Југовић и Петровић. У овој операцији је погинуо наредник М. Петровић као прва жртва војног ваздухопловства. Поред задатака извиђања српска авијатика је обавила и задатке бомбардовања Скадра што је било први пут у историји Српског ваздухопловства.
По избијању Другог балканског рата (српско-бугарског) у лето 1913. године, пилоти Станковић, Илић и Томић су са два авиона Блериоа били стационирани на аеродрому Војник код Куманова. У току Другог балканског рата наредник Томић је обавио неколико извиђачких летова изнад непријатељских линија. За храбро држање и стечене заслуге на бојном пољу током балканских ратова М. Томић је 31. 9. 1913. године унапређен у чин потпоручника.
Први светски рат

Свој апарат „Блерио“, Томић је назвао „Орлић“, па је то име било крупно исписано на трупу авиона. После Колубарске битке, 2. 12. 1914. године, када је територија Србије била очишћена од непријатеља, целокупна српска авијација је прикупљена у Београду, где је на Бањици основан аеродром. Са овог аеродрома је наредник Томић извиђао територију Срема и Баната све до доласка француске авијатичарске флотиле која је стационирана на Бањици, а Томић је са својим авионом пребачен на аеродром код Пожаревца одакле је надгледао територију Баната. У то доба на „Орлић“ је постављен митраљез којим је руковао извиђач, коњички поручник Милутин Михајловић, и сем задатака извиђања непријатељске територије авионом су вршена бомбардовања железничких станица и логора непријатељских трупа. За заслуге и показану храброст на бојном пољу М. Томић је 15. 6. 1915. године унапређен у чин поручника.
Током Макензенове офанзиве 1915. године повлачио се и М. Томић са аеропланском ескадрилом вршећи разне задатке све до Скадра, а од Скадра до Љеша прелетео је заједно са Војводом Бојовићем. Док се српска војска опорављала и реорганизовала на Крфу, Томић је ратовао на Западном фронту, у склопу једне француска ескадриле. У току боравка на Западном фронту у ваздушној борби над реком Сомом оборио је један немачки авион. По повратку на Солунски фронт прикључио се најпре ескадрили 389, а потом Њупортској (ловачка ескадрила) где је добио модеран авион Њепор XXIII. У неравноправној ваздушној бици која се одиграла на Солунском фронту 17. 4. 1917. године, оштећен је Томићев авион, али је он ипак успео да се неозлеђен спусти на тло. Исте те године 8. јула, Томић обара свој први непријатељски авион на Солунском фронту, потом још два. Са укупно три оборена непријатељска авиона стао је на чело српских пилота по броју оборених авиона. У току борби на Солунском фронту М. Томић је постављен за командира ловачке ескадриле са којом је по пробоју Солунског фронта, слетео у базу Нови Сад, где је унапређен у чин капетана.
Између два светска рата

М.Томић је једини од првих шест наших пилота школованих у Фрацуској 1912. године остао на дужности у ваздухопловству до Априлског рата 1941. године. Заробљен је са чином пуковника војног ваздухопловства Краљевине Југославије.. За време Другог светског рата био је у заробљеништву а после рата се иселио у САД. Умро је у Чикагу 1962. године.
Преузето са странице“Синови Српског Неба“