У Лето 7528. месеца новембра у 8. дану на Митровдан укрстиће се северна и јужна енергија Сунца и најавити долазак српске зиме.
По Српском календару постоји само два годишња доба лето и зима. Лето почиње почетком априла „ кад се Земља обуче у зелењу и ствар свака кад на њој добије нови живот и вид сасвим нови“ а зима почетком новембра на Митровдан. Свети Сава је унео Српски календар у Законоправило па је Српски календар постао званични календар Српске православне цркве и свих српских држава.
Све до 1881. године сви званични акти Српске православне цркве и сви управни акти и закони српских држава датирани су по Српком календару Светог Саве. Датирање у Законоправилу првом уставу Српске православне цркве је по Српском календару Светог Саве. Почевши од првог српског патријарха Јанићија па све до блаженопочившег патријарха Павла сви српски патријарси датирали су по Српском календару Светог Саве.
Српски календар је најзначајнији научни и културни споменик српског народа и линија водиља кроз време и историју и чувар српског идентитета.
Међутим, 1881. године, скривено од српског народа, потписана је Тајна конвенција између Аустријског царства и Србије. По налогу потписника Тајне конвенције Чедомиља Мијатовића, министра иностраних послова Србије, избрисана је целокупна историја и наука српског народа, која се до тада учила на Великој школи, а са њом и Српски календар. На основу Тајне конвенције, Србија се обавезала да ће увести Јулијански календар као званични календар Српске православне цркве. Међутим, са овим се није сагласио митрополит Михаило па је министар црквених дела, историчар Стојан Новаковић, протерао митрополита Михаила из Србије и установио незакониту црквену јерархију.
Незаконита јерархија, коју није признала ни Васељенска црква, спровела је наређење цара Фрање Јосифа па је Јулијански календар од 28. јуна 1881. године, на Видовдан, постао званични календар Српске православне цркве.
Тако је први пут у историји Свете српске цркве силом уведен туђ календар као званични календар.
И све то на Видовдан са циљем да се понизи српски народ и Српска православна црква. За ту услугу (читај превару) Чедомиљ Мијатовић добио је од аустроугарског цара Фрање Јосифа титулу грофа, Орден гвоздене круне и доживотну пензију и постављен за председника Српске краљевске академије (данашње САНУ). Тако је Чедомиљ Мијатовић постао узор свим “спавачима“ бечко берлинске школе који скрнаве све што је српско.
Да се не заборави.
Уз помоћ великодостојника Српске православне цркве, скривених “спавача“ бечко берлинске школе, који не дозвољавају да се постави питање повратка Српског календара Светог Саве, силом наметнути туђи календар Јулија Цезара и данас важи под називом “Стари календар“. (са овим је упознат СИНОД Српске православне цркве и епископ бачки господин Иринеј 25. фебруара 2019. године). На надвратнику свих српских цркава налази се година датирања по Српском календару Светог Саве.
По вољи Божјој и уз помоћ Светога Духа и Свете Тројице, живописа се овај храм Господа Бога Сведржитеља у Лето 6856. Све до 1881. године управи акти и закони свих српских држава датирани су по Српском календару Светог Саве.
Питам се, како ће се датирати Храм Светог Саве на Врачару? Да ли по важећем календару цара Фрање Јосифа, (“спавачи“ су га назвали Стари календар), или по католичком календару папе Гргура 13. или по Српском календару Светог Саве у Лето 7528. Српски календар Светог Саве заувек ће остати у срцу српског народа.
Да се зна.
Милан Т. Стеванчевић, дипломирани инжењер електронике и телекомуникација.